Tips on Purchasing a Protein Powder

It is crucial to know how to choose a protein powder because of the numerous brands and health implications associated with it. When choosing a protein powder consider factors such as its purpose, ingredients, side effects if any, price and flavor.

Purpose, in this case, refers to the reason why you need to buy a protein powder. There are a several types of protein powders available on the market. They can be used for body building, and weight loss and gain. Additionally, you can use it as a meal replacement and health supplement. Each one of these has unique qualities added to the powder to meet its specific function. Therefore, you cannot substitute one for another. For instance, if you are seeking a powder for muscle maintenance, purchasing one for weight gain will be an inappropriate selection in such a case. Be very specific on what you need out of the protein powder.

Review the main ingredients of the protein powder.  These include amino acid quantity, whey, soy, egg protein or casein protein. These proteins have various effects and absorption rates in the body. The most popular of these powders is the whey protein. Consult a nutritionist or trainer to determine the best protein shake for your health requirements.

Consider the side effect of the product. Lactose intolerant people should generally avoid whey protein powders because they contain traces of milk products from which the whey is extracted. Also, take your allergies into account. You may be allergic to egg protein. Choose alternatives that give minimal side effects. For the best results, follow the instructions of the protein powder.

Determine your budget for purchasing a protein powder. Check out consumer reviews from reliable websites to see their experiences. Branding plays a significant role in the price variety. However, if you choose your powders according to their health benefit, you stand a better chance of getting value for money.

Flavor is another important factor to consider when buying protein shakes. They come in numerous flavors such as chocolate, vanilla, strawberry, grape, apple, watermelon and peanut butter. The aim of flavoring the powder is to encourage you to take it consistently. Some powders are available unsweetened. This allows you to add your own flavor and sweetener. One manufacturer may be known for great tasting shakes, but less protein quantity, while another may be known for the reverse. Find a balance between the sweetened and unsweetened powders, so you can achieve the best tasting shake.

Once you have found a protein shake to fulfill your intended purpose, start with a discounted or trial offer with a money-back guarantee from a reliable retailer. This will give you a month to try the product of your choice without being obligated to keeping it if you are unsatisfied with its results. Observe how the shake mixes with water and its effects on your body after about a week of consistent use. Start the journey to good health with a protein powder that produces your desired results.

Haliyma Barrow is an article writer with a Bachelor of Arts degree in Spanish and a minor in journalism. She regularly contributes articles on health and fitness, focusing on nutrition guide.

Understanding the Role of Vitamin B

Growing up, we have been scolded countless times for not eating our vegetables, skipping meals and not taking our vitamins, and many of us like normal children would not heed our parents orders. But as our body ages, we become more aware of the necessity of keeping our body healthy and taking in essential vitamins and minerals to supplement our fast paced lifestyle. Looking back, we now wish we had listened to our parents and started early on.

Vitamins play an innumerable role in our well being, they are the most proven source of nutrients to boost our body’s overall performance. Of all the vitamin sources present in our diet or supplements, one key nutriment that has been identified with so many healthy benefits for our body is that of the Vitamin b . It is one of the richest and easily available water soluble vitamin that can be found, it is present not just in our fruits and veggies, but also in cereals, nuts rice, fish and yeast.

This complex vitamin group is further broken down into 8 unique and essential components that functions together to promote total health. These group of eight nutrients include vitamin b1 or thiamine, b2 or riboflavin, b3 or niacin, b5 or pantothenic acid, vitamin b12 or pyridoxine, cyanocobalamin, folic acid and biotin. These various types all bring in their own health benefits to the table and as a whole functions to increase body and cellular metabolism, promote and enhance skin and muscle tone, strengthen our immunity defenses as well as facilitate cardiovascular health, energy production and may help prevent an individual from experiencing depressive disorder.

Though there are very rare side effects of vitamin b complex, deficiencies however often result in contracting illnesses such as anemia, beri beri as well as birth and heart defects.

So keep a steady and adequate supply of these indispensable complex vitamins flowing in your body as they may just be what you need to living a longer and healthier life.

The Paleo / Primal Diet on a Budget

It’s no secret that eating well costs big bucks. Just peek into the carts where super couponers buy a semi-truckload of food for under $5. They are full of boxed, sugared, yucky carbohydrate junk that negatively impacts the body. Deep down we know that eating meats, fruits, and vegetables is how we’re wired to consume. Eat foods that we were designed to eat. Simple as gluten-free pie.

But it’s not quite that simple. Growing families who regularly coupon and shop rock-bottom deals can’t find those stellar deals in the produce and meat departments. Sure, tangerines bingo for cheap every once in a while, but you’ll notice your budget nearly double when purchasing large quantities of natural, minimally processed food. Our regular, weekly budget for natural foods and flour substitutes regularly hits $130 for four people, and that doesn’t include toiletries or diapers. Before becoming discouraged and succumbing $1 bags of white rice, there are some ways to shave costs:

1.     Join a Community Supported Agriculture (CSA) group.

The idea is simple. Pay a yearly or seasonal fee to a local farmer to “purchase” shares in the crops. Pick up a fresh box of produce once per week in exchange for that fee and enjoy a locally grown variety of veggies. My group charges $900/yr. for 5-15 pounds of produce each week, which puts it right at $17 per week–vastly cheaper than the farmers market or grocery products. Some weeks are better than others, as my membership fee doesn’t guarantee any returns. But even adding another $10 per week for additional produce makes it a steal. Check out local groups in your area doing the same.

2. Buy a whole or side of a cow.

Prices range for buying a grass-fed cow directly from the source, but it’s always cheaper than the grocery store. Purchase between 1/4 and a whole cow to freeze and feast on throughout the year. One-quarter of a cow takes up 5 cubic feet of space in your freezer, so buy accordingly. Prices in my area are between $4.99-$6.99/lb. of meat. The great thing about buying an entire cow is you get a huge variety of meat products–roasts, steaks, ground meat, marrow, liver, the works!

3. Grow your own stuff.

“But I don’t have the time! But I don’t have the money to start it!” Maybe you’re making out your schedule and garden plans to be grander than they are. Starting a garden doesn’t need to cost more than $120 for the soil, seeds, and a simple border. As you become more proficient, add more pizzazz. Start small with easy-to-grow and popular veggies like beans, squash, broccoli, peppers, garlic, and tomatoes. Get some guidance from backyard farmers who’ve made a few mistakes before you and then reap what you sew.

4. Check out the farmers market but come armed with comparison prices.

Some of the farmers market produce can’t be beat for price and taste. Others fall short of quality fruits and veggies at your grocery store. City dwellers will have a more bountiful supply of options whereas smaller town folks may not have as many choices. Our weekend market has a decent selection of locally farmed goods, but isn’t always as inexpensive as organic produce at Kroger.

5. Buy whole cuts of meat.

It’s no secret that a shoulder roast costs dollars less per pound than a filet. So rather than buying skinless, boneless chicken breasts, buy the whole chicken. Eating different parts of the meat will give you a better nutritional balance and cost less. Use bones and spare parts to make your own broth as well. Another option for meat savings is to buy high-quality ground meats–grass-fed beef and buffalo make great, tasty alternatives to buying pricey cuts.

6. Make your own snacks.

Buying organic, minimally processed snacks made with alternative flours and fresh nuts is out of the question on a budget, unless you make your own. Those things top $1 per snack. With a paleo/primal/evo cookbook it’s easy to blend and combine a variety of sweets and savories to make your own nut bars and natural chips. Make a huge bunch and freeze some for later.

7. Cook in batches and share with friends.

We all know buying bulk saves cash. So go in with several families to share the cooking and split costs! Make your own ketchup, mayonnaise, salad dressings, snacks and coconut pancake batter in batches and then share your excess with each participating family.

8. Eat vegetarian meals more often.

There’s nothing wrong with a hearty bowl of veggie chili with a side salad. Or butternut squash curry. We always feel a bigger hunger pinch on veggie nights, but curb it with after dinner fruit smoothies or dark chocolate. Technically, tofu is not primal/paleo approved, but I’m open to it as a protein substitute every now and then, especially sautéed or in stews.

9. Don’t go to out to eat unless it’s at an expensive, well-stocked eatery.

You may be whining and griping about the prices of free-range eggs, but if you’re going out to eat on a regular basis, you have no excuse to gripe. The inflated cost of just one restaurant meal far exceeds three or four meals purchased from the grocery store. Plus you’ll ingest an unhealthy chunk of veggie oils, flour and other nasty, processed unmentionables. That being said, my husband and I will treat ourselves to an ungodly-sized bill at the local steakhouse favorite a couple times a year. This is the time we get to splurge on professionally prepared local produce and grass-fed filets–that is our time to indulge, but we still get to eat healthily.

10. Go seasonal.

Don’t just make a list and stick to it! See what’s cheaper and on sale this week at your local grocery store and build your menu around it. Weekly circulars come in handy here for you to make plans. Check out Rachel Ray’s Winter Produce Guide for some help here or just ask the manager. They’ll be happy to explain the back-story behind what’s being stocked.

11. Store your produce properly.

Would you be embarrassed if I knew just how much spoiled food you tossed each week? Most Americans toss nearly 20% of food due to improper storage or overbuying. Learn some easy tricks to keeping veggies and fruits lasting longer in your fridge and on your counter. For example, store mushrooms in a paper bag, not plastic for maximum fridge life and don’t wash lettuce or squash before storing, as they will spoil faster.

Coupon Sherpa is a money-saving super-hero from the Himalayas. See more of his frugal living tips on sites like Wisebread and Walletpop.

The Best Reason You Should Use Multi Gym Equipment

officialhcgdietplan

There are many reasons why many people are buying and using multi gym equipment in the comforts of their own home. Some of the obvious reasons are to get back in shape, build more strength, increase endurance, and to live longer. Other reasons is that some people are opting to buy a multi gym equipment is the fact that they now have their own gym that they can work out in the privacy of their own homes. So many individuals are hesitant to join a gym because they so many fit people working out and get discouraged. It’s hard for individuals to muster up the courage to go to the gym for the first time because they feel like they are so behind.

Now, you can basically buy cheap exercise equipment for the home to help you get back into shape without feeling the pressure of all the other gym folks who are already fit. Another great advantage of multi gym equipment is the fact that you don’t have to worry about a monthly membership fee. The average gym membership is anywhere between $30 – $50 which can mean thousands of dollars out of your pocket over several years.  Multi purpose weight training equipment allow you to work out all different types of muscle groups such as your chest, arms, back, legs, and abs.

One of the best places to find cheap second hand gym equipment is to browse through your local classified ads to see if anyone is selling their used gym equipment. If you can buy second hand gym equipment for sale in a garage sale or elsewhere, you’re going to be saving a lot of money. To find out how much you’re really saving,, go online and do a quick search of the brand and model number and see what the price is for the machine brand new.

One of the Best Ways to Lose Fat

Click Here

It is very hard for a lot of people to shed weight. Gaining weight is the easy part but taking them off will entail a whole new level of concentration and determination. For those people who want to really lose weight, they have the option to try out the best types of weight reduction techniques which are available in the market today. Since there are a lot of these techniques to choose from, people who do not want to exercise can start with a liquid diet weight loss program.

Liquid diets are said to work wonders when it comes to weight loss. A lot of people have had great results with this diet. These programs are so effective that many celebrities use these methods whenever they want to lose a lot of weight. This type of diet would require a person to substitute solid foods with liquid foods. A person will no longer chew the foods to be eaten because they can be readily taken in by the body. Having the food turn into liquid form will make it easy for the body to digest all the foods taken in. The speeding up of digestion will cause the person to have a faster metabolism and where there is a fast metabolism, there is less fat accumulation.

This type of diet is not only used for people who want to lose weight. There are a lot of people who would like to undergo this type of program in order to achieve a full body detox cleanse. They claim that the liquefied foods eliminate the accumulation of unhealthy toxins in the body thus contributing to a healthy and more energetic body.

With all of the great results which are published all over the net, a lot of people are drawn to this type of diet. The use of liquids for nutrition will definitely aid anyone who is fat to lose a couple of extra pounds.

For Belly Fat Issues

There are hundreds of ways on how to lose stomach fat, but the number of people having issues remains relatively high, and in fact, it has even increased! So what is the problem now? What have caused these people to fail? Or what caused the increase of belly fat issues?

One reason is of course diet, lifestyle and activity level. The increasing spurts of fast food products and restaurants, also the increased processed food, and also beverages, and of course alcohol and beer, all of these contribute to the increased of belly fat issues not just in the USA but all over the world. Also activities have been found to be more stagnant these days, more kids staying at home over the weekend playing or surfing computers instead of having a sports game outside. Office works that lets you stay and sit on your office all day. All of these contribute as well.

The other reason is poor weight control plans. Though there are hundreds of weight loss plans and belly fat plans out there, only a few of them really work, or a few of them that can allow someone to really stick to. Restrictions and other measures of controlling weight are very hard to stick to. That’s why most people give up and leads to jumping from one method to another, which is totally unnecessary.

Now how to lose tummy fat? It is not simple but it is doable, and they have to be modification of the current lifestyle you have. It could actually be any approach as long as you keep on track with your goals.

It should contain proper diet which is controlling your fast food, high caloric beverages, alcohol, and all other food items that causes increase in belly size, instead add some fresh fruits, vegetables, whole-grains, and other nutritious foods in the diet. You can have them in small interval feedings, with lesser size. This keeps your metabolism at a boost and also keeps you form hunger attacks.

Of course regular activities like cardio exercise and other strength training exercise would very much help you. The list includes jogs, walks, swimming, etc. Do these simple tips and have a change of your belly size.